Японія: країна, що руйнує стереотипи

Їдучи у Японію, окрім наплечників, ми везли зі собою чималенький багаж стереотипів про цю країну. Але у мандрівці ми мали змогу покататися на найшвидшому поїзді в світі, побачити гору Фудзі, піднятися на SkyTree – найвищу телевежу на планеті, відвідати острів, зроблений зі скомпресованого сміття, пожити в традиційних японських будиночках, побачити Тихий океан… І це далеко неповний список тих особливих моментів, які вже стали чудовими спогадами про Японію, і дозволили нам попрощатися зі стереотипними уявленнями про країну назавжди. Хочемо поділитися найбільшими відкриттями, які спіткали нас у цій країні чемних натовпів та священних коропів.

 

Чистий простір – чисті думки

Японський мінімалізм стає дедалі  популярнішим і постійно на вустах. Архітектори усього світу навперейми створюють довершеність із найпростіших речей. Але якщо говорити про самих японців, то мінімалізм для них – це значно більше ніж обмежена кількість меблів у квартирі. Їх філософія каже: «Чистий простір – чисті думки». Вона народилася як спосіб довести, що матеріальні речі менш важливі, ніж життєвий досвід. Звичайно, цей рух проти надмірної уваги до речей помітний і в побуті.

Rikan Japan gomountains.com.ua

«Японські будиночки і квартири дуже компактні, тому туди принципово не приносять нічого зайвого. Менше часу на прибирання і догляд за речима вивільняє простір для цікавих хобі і саморозвитку. Тобто півсуботи прибирати в хаті – це втрачене життя», – ділиться здивуваннями Лідія Даць, співзасновниця компанії TechMagic.

Дві столиці однієї Японії

Під час мандрівки ми досхочу набулися у теперішній столиці Японії – Токіо. Спершу кількість населення трохи лякала, але вже за кілька днів прийшло розуміння, що більш упорядкованого натовпу годі й шукати.

«Їдучи до Японії, мимовільно очікуєш від цієї інноваційної країни роботів на кожному кроці і автоматизації усього, що можна автоматизувати. Проте технології тут помічаєш не одразу»

«Він скрізь: на вулицях, в транспорті. Але це найбільш гармонійний натовп, у якому доводилося побувати. Японці керуються внутрішнім правилом – не завдати незручності ближньому, а отже, в транспорті повнісінька тиша: заборонено говорити по телефону і навіть люди не розмовляють між собою. На вхід у вагон метро вибудовується ідеальна черга, немає жодної штовханини, якщо хтось дуже спішить – пропускають», – розповідає Анна Сударікова, тревел-фотографиня, співзаснониця GoMountainsClub.

Японія Japan Golden

Їдучи до Японії, мимовільно очікуєш від цієї інноваційної країни роботів на кожному кроці і автоматизації усього, що можна автоматизувати. Проте технології тут помічаєш не одразу.

«Це країна без вуличних смітників. Ми буквально несли сміття через ціле місто до контейнерів. Але це справді працює – Японія найчистіша країна з тих, що я бачив, адже японці сортують сміття і непогано на цьому заробляють», – зауважує Олег Даць, співзасновник компанії TechMagic.

Після Токіо, яке ніколи не спить і не відпочиває, особливі враження дарує місто, яке було столицею Японії 1000 років тому – Кіото. Воно затишне із малоповерховими будинками і дуже атмосферне. За 45 хвилин їзди від міста розташований заповідник Нара, у якому проживає понад тисячу ручних оленів. Вони вимагають у перехожих їжу, зовсім так, як це роблять особливо відчайдушні білки в українських парках.

DSC01589
Словом, саме у Кіото можна побачити традиційну Японію з її старовинними дерев’яними храмами. Тут є навіть знаменитий район-осередок гейш, де вони навчаються і мешкають, фактично, з дитинства.

Стосунки по-японськи

Уже за кілька днів адаптуєшся до нового середовища і починаєш помічати відмінності у дуже звичних та буденних речах. Зокрема те, що японці надзвичайно привітні та завжди налаштовані допомогти, проте вони намагаються уникати проявів своїх емоцій. Це стосується навіть сім’ї.

«Багато людей свідомо залишаються самотніми, бо стосунки – це відповідально, дорого і викликають багато побутових клопотів»

Японські пари досить скупі на почуття і переживають все внутрішньо. Попри те, що ми звикли сприймати Японію винятково патріархальною країною – це правило залишається дієвим радше умовно. Шлюб тут укладається за допомогою інтернету – потрібно лише заповнити спеціальну форму на сайті. Прийнято, щоб чоловік віддавав усю зарплатню дружині, а вона вже їх скеровувала на витрати. Фактично це робить жінку центром прийняття рішень в сім’ї. При розлученні чоловік довічно утримує свою дружину. Багато людей свідомо залишаються самотніми, бо стосунки – це відповідально, дорого і викликають багато побутових клопотів.

Взірець краси

Люди тут, здебільшого, досить стрункі: орієнтовно 45 кг. Панує культ осиної талії. Вершиною краси і привабливості в Японії є образ дівчинки-підлітка. Дуже милими вважаються: легка косолапість, підколінники, бантики, яскраві рум’яна, високі платформи тощо.

Японія gomountains.com.ua

«Навіть чоловіки теж дуже заморочуються своєю зовнішністю – роблять різноманітні стайлінги. З’явилося таке поняття як “середня стать” і магазини формату «унісекс», – пригадує Лідія Даць.

Природа, що змушує затамувати подих

Упродовж мандрівки нам вдалося здійснити одноденний виїзд до гори Такао – чи не найближчого до Токіо природного резервату. Звідти мали нагоду спостерігати за умиротвореною та величною горою Фудзі. Також досхочу нагулялися у Національному парку Фудзі-Хаконе-Ідзу. А в Кіото відчули усю казковість вузьких стежок бамбукового лісу.

«Японія у мене асоціювалася з любов’ю до природи, неймовірними деревами, культурою бонсай. І цей міф, на щастя, виявився правдою»

«Під час візиту до Овакудані – долини вічного кипіння – ми ніби пролетіли над поверхнею іншої планети: із гострими скелями та діючими вулканами»,–  пригадує Зоряна Пігович, лікар-дантист та співзасновниця стоматологічної клініки Улюблений Доктор.

І щоразу ми не переставали дивуватися, як природа Японії може бути такою олюдненою і незайманою водночас. Вона гармонійно доглянута. Якщо є втручання людини – то це лише покращення естетичного вигляду, облаштування зручних доріжок тощо.

DSC01276-2

«Японія у мене асоціювалася з любов’ю до природи, неймовірними деревами, культурою бонсай. І цей міф, на щастя, виявився правдою. Країна, ну, дуже сподобалася, обов’язково повернуся ще раз», — каже Олег Даць.

Смак «піднебесної»

Кава зі «Старбакс» — чи не найпопулярніший напій у Японії, коштує вона 3-4$, у той час як хороший сет суші з лососем — 10-12$. Дуже популярним є суп рамен, який часто подають із цілою мискою лапші і нарізаним слайсами м’ясом. Порція виходить така велика, що тільки дуже голодний її подужає. У супермаркетах за 3-4$ продаються готові набори страв (рис+риба, лапша або суші). Популярний перекус — суп з автомату, що коштує близько долара.

Здивувало також те, що японці не п’ють так багато зеленого чаю та саке, як ми собі уявляємо. Насправді ж японці споживають багато кави, з алкоголю — віскі з водою і пиво з льодом.

Японія сніданок_gomountainsclub_ua

Найбільші відкриття учасників

Лідія Даць, співзасновниця компанії TechMagic: «Дуже тішить чесність японців, як основа життя. Їм і в голову не приходить взяти щось чуже або обманути. Чи якийсь дрібний «cheating» прокрутити. Цим вони дуже відрізняються від решти Азії, де потрібно бути дуже обачним. Це круто розслабляє, ти просто довіряєш цим людям, а вони —  тобі. А ще, коли падає дощ, то ви просто берете парасольки, які магазини виставляють біля входу, і повертаєте в будь-якому іншому магазині чи на станції метро біля дому. Хіба це не прекрасно?»

Андрій Крисько, засновник GoMountainsClub, гірський провідник: «Без жодного перебільшення — того, що ми пережили у Японії, я не зустрічав у жодній з країн, на декількох континентах, де я бував останні кілька років. Я ніде не зустрічав такого спокійного та виваженого  ставлення до життя — ніхто не спішить і навіть в одному з найбільших мегаполісів світу почуваєш себе дуже комфортно. Все продумано до фантастичних деталей — парки, транспорт, безліч автоматів з свіжою їжею і напоями.»

Tokyo gomountains.com.ua

Богдан Гнатів, ведучий та шоумен: «Величезним здивування в Японії для мене стало те, що в одному з найбільших мегаполісів світу Токіо, настільки комфортно, логістично все продумано, що відчуваєш себе там, як в маленькому містечку. Щоб зрозуміти всю філософію японців та їх менталітет і декількох років не вистачить, але щоб скласти певне враження про країну, я думаю, 12-ти днів цілком достатньо!»

У наступну мандрівку до Японії за ще яскравішими враженнями GoumoutainsClub поїде восени. І раптом вам закортіло побачити цю цікавезну країну власними очима —  не зволікайте! Ця мандрівка може цілком претендувати на звання пригоди року 🙂

Япония Токио сады gomountains.com.ua